تاول دیابتی| انواع، علت، درمان و پیشگیری

تاول دیابتی | تاول روی پای دیابتی

تاول دیابتی

در بعضی موارد اولین نشانه ابتلا به دیابت، مشکلات پوستی است. برخی از آن‌ها می‌توانند باعث نگرانی شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است بی‌ضرر بوده ولی به لحاظ زیبایی مسئله ایجاد کنند. خوشبختانه، بسیاری از مشکلات پوستی در صورت تشخیص زودهنگام به‌راحتی قابل پیشگیری یا قابل درمان هستند.

برخی از این مشکلات بیماری‌های پوستی هستند که هر کسی ممکن است به آن مبتلا شود، اما افراد مبتلا به دیابت راحت‌تر به آن مبتلا می‌شوند. این مشکلات شامل عفونت‌های باکتریایی، قارچی و خارش است. سایر مشکلات پوستی بیشتر یا فقط برای افراد مبتلا به دیابت رخ می‌دهد که یکی از این مشکلات تاول‌ های دیابتی هستند.

تاول‌ ها به‌ندرت در افراد مبتلا به دیابت ظاهر می‌شوند. تاول‌ های دیابتی می‌توانند در پشت انگشتان، دست‌ها، پاها، گاهی اوقات روی ساق پا یا ساعد و به‌ندرت روی تنه ایجاد می‌شوند. این زخم‌ها شبیه تاول‌های سوختگی هستند.

این تاول‌ ها گاهی بزرگ اما بدون درد هستند و هیچ قرمزی در اطراف خود ندارند. فرد دیابتی ممکن است یک تاول بزرگ یا گروهی از تاول‌ها، یا هر دوی آن‌ها را مشاهده کند. برخی از بیماران گاهی متوجه احساس سوزش خفیف می‌شوند.

این تاول‌ها اغلب در طی یک شب و در غیاب تروماهای شناخته شده ایجاد می‌شوند. اندازه این تاول‌ها از چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر متغیر است. آن‌ها حاوی مایع شفاف و استریل هستند که گاهی اوقات ممکن است خون‌ریزی کنند. همچنین این تاول‌ها می‌توانند در صورت وجود عفونت باکتریایی ثانویه با چرک پر شوند.

تاول دیابتی بیشتر در مردان بزرگ‌سالی که دیابت کنترل نشده طولانی‌مدت داشتند، ظاهر می‌شود. نسبت شیوع تاول دیابتی در مردان به زنان 2 به 1 است.

درمان تاول پای دیابتی

 

همچنین ببینید : مراقبت از پای دیابتی و جلوگیری از قطع عضو

علت ایجاد تاول پای دیابتی و درمان تاول پای دیابتی

علت ایجاد این تاول‌ها مشخص نیست و به نظر می‌رسد بروز آن چند عاملی باشد. با این حال اگر سطح قند خون شما بالا باشد، احتمال ابتلا بیشتر است.

احتمال ایجاد تاول دیابتی در افراد مبتلا به نوروپاتی که باعث آسیب به اعصاب و درنتیجه کاهش حساسیت بدن می‌شود، افزایش می‌یابد. اکثر بیماران مبتلا به دیابت با تاول دیابتی دچار نفروپاتی و نوروپاتی هستند.

در برخی افراد، تاول دیابتی به عنوان علائم اولیه مرحله پیش دیابت توصیف شده است که به دلیل اختلال در تحمل گلوکز رخ می‌دهد.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش به ویژه در افراد مبتلا به نفروپاتی نیز در موارد معدودی به عنوان یکی از عوامل مؤثر در ایجاد تاول دیابتی مطرح شده است. همچنین مرحله پایانی نارسایی کلیوی ممکن است در تشکیل تاول نقش داشته باشد.

تاول دیابتی چیست؟درمان تاول پا دیابتی

تاول‌ های دیابتی معمولاً خود به خود در طول حدود سه هفته بهبود می‌یابند. زمان بهبودی می‌تواند تا پنج هفته طول بکشد. با این حال عود مکرر این تاول‌ها منجر به ایجاد زخم می‌شود و همچنین اسکار نیز گزارش شده است. علائم تاول ممکن است در طول سال‌ها دوباره ظاهر شوند.

بسیاری از محققان توصیه کرده‌اند که پوست تاول زده باید دست نخورده باقی بماند زیرا به عنوان پوششی مؤثر و استریل برای زخم زیرین عمل می‌کند. برخی دیگر از آسپیراسیون سوزنی با سوراخ کوچک و استفاده از آنتی‌سپتیک‌های موضعی یا آنتی‌بیوتیک‌ها برای کاهش ناراحتی و جلوگیری از عفونت‌های ثانویه حمایت می‌کنند. در برخی موارد، با توجه به خطر قابل توجه استئومیلیت، جراحی تاول دیابتی با عفونت بافت نرم مورد نیاز است.

در صورتی که به تاول دیابتی مبتلا شدید، موارد زیر را انجام دهید:

درمان تاول دیابتی

  • از سوراخ کردن تاول‌ها خودداری کنید. اگر تاولی روی پوست شما ایجاد شد که به اندازه‌ای بزرگ است که نیاز به تخلیه دارد، باید با درمانگر خود صحبت کنید.
  • اگر قرمزی در پوست اطراف تاول‌های خود مشاهده کردید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.
  • خطر عفونت تاول دیابتی شاید مهم‌ترین نگرانی کادر درمان باشد. در مورد تاول‌ها حتماً به درمانگر خود اطلاع دهید. تاول‌ها معمولاً خود به خود از بین می‌روند، اما درمانگر به شما کمک می‌کند تا از خطر عفونت جلوگیری کنید.
  • با پزشک خود در مورد چگونگی کنترل بهتر دیابت خود صحبت کنید. بررسی کنید که آیا نیاز به انجام اقدامات اضافی برای کمک به مدیریت دیابت خود دارید یا خیر.
  • سطح گلوکز خون را کنترل کنید.
  • شما می‌توانید برای محافظت و درمان تاول دیابتی خود ازاسپری آنتی سپتیک طباسپت و پانسمان فوم پلی اورتان طبافلکس تریتا استفاده کنید. این پانسمان ها حاوی ماده مؤثره پلی هگزانید است که بر روی طیف گسترده‌ای از میکروارگانیسم‌ها اثرگذاری داشته و باعث پیشگیری از عفونت و درمان آن در تاول دیابتی می‌شود.

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *