زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

این زگیل ها  توسط HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) به خصوص ژنوتیپ های 4 و 11 ایجاد می شوند. زگیل های تناسلی زائده‌ گوشتی و نرمی است که در اطراف ناحیه تناسلی یا مقعد ایجاد می‌شود. تنها ۱۰٪ از افرادی که با HPV تماس دارند، به این نوع زگیل مبتلا می‌شوند، بسیاری از افراد عفونت HPV دارند اما هیچ علامتی ندارند.

تشخیص زگیل تناسلیاپیدمیولوژی و همه گیر شناسی

زگیل های تناسلی شایع ترین عفونت های ویروسی مقاربتی در ایالات متحده آمریکا هستند. هر دو جنس (مردان و زنان) می توانند تحت تأثیر زگیل های تناسلی قرار گیرند، اما داده های موجود نشان می دهد که 67 درصد از مبتلایان زن هستند. مرکز کنترل و پیشگیری از زگیل های تناسلی، بیماری‌های آمریکا (CDC) تخمین می‌زند که از هر ۱۰۰ فرد بزرگسال ۱ نفر ممکن است به زگیل های تناسلی و حداقل یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا شود.

این بیماری را می توان در حدود 1 درصد از جمعیت 15 تا 49 ساله مشاهده کرد.

واکسن زگیل تناسلیواکسن برای زگیل تناسلی

تزریق واکسن برای این بیماری چهار ظرفیتی گارداسیل از جمله عوامل موثر بر HPV 6، 11، 16 و 18 است و می تواند اپیدمیولوژی این بیماری را به شدت تغییر دهد.

این بیماری از طریق تماس جنسی بسیار مسری است و میزان انتقال آن نزدیک به 65 درصد است. پس از انتقال ویروس، دوره کمون HPV از 3 هفته تا 8 ماه متغیر است. با این حال، بیشتر زگیل ها 2 تا 3 ماه پس از عفونت HPV ظاهر می شوند.

نزدیک به 40 ژنوتیپ HPV که می تواند دستگاه تناسلی را آلوده کند، شناسایی شده است. ژنوتیپ های HPV به دو گروه کم خطر و پرخطر طبقه بندی می شوند. ژنوتیپ های کم خطر HPV مانند ژنوتیپ های 6، 11، 42، 43 و 44 ممکن است باعث این بیماری شوند.

ژنوتیپ های پرخطر HPV، مانند ژنوتیپ های 16، 18، 31، 33، 35، 39 و 45، قادر به ایجاد دیسپلازی درجه بالا و سرطان سلول سنگفرشی مهاجم در دهانه رحم، واژن و معقد هستند.

در 90 درصد زنان زگیل های تناسلی به شکل ضایعات برجسته صورتی، خاکستری و یا قهوه ای هستند که به صورت خوشه های گل کلمی و یا پاپول های به هم پیوسته و یک پلاک بزرگ دیده می شوند.

جای زیگیل تناسلیتشخیص زگیل تناسلی

زگیل ها اغلب در نواحی که حین مقاربت در معرض تماس مستقیم هستند و بیشترین تماس را حین رابطه جنسی دارد به وجود می آید. در زنان، می‌تواند روی بخش بیرونی آلت تناسلی، دیواره‌های واژن، ناحیه بین دستگاه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و دهانه رحم بروز کند. در مردان، ممکن است در نوک یا ساقه آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد ایجاد شود. مردانه و زنانه معمولا با خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی همراه است و هنگام مقاربت باعث بروز خونریزی می‌شود.

روش مراقبت از انواع زخم ها

تشخیص زگیل های تناسلی از روی ظاهر ماکروسکوپی مشخص آن ها و رد نمودن سایر روند ها توسط بیوپسی مطرح می گردد. روش های تشخیص در حال حاضر شامل : تشخیص بالینی، کولپوسکوپی، پاپ اسمیر، HPV TYPING، استفاده ا اسید استیک 4 یا 5 درصد و بیوپسی  می باشد.

درمان زگیل تناسلیزگیل تناسلی زنان در بارداری

بارداری باعث افزایش فعالیت HPV می شود. در دوران بارداری، به ویژه بین هفته های 12 تا 14 بارداری، ممکن است سریع رشد کند. این زگیل‌ها ممکن است گاهی بسیار بزرگ شوند، به خصوص  زمانی که زگیل‌های جدید در دوران بارداری ایجاد می‌شوند. در برخی موارد زگیل ممکن است به قدری بزرگ شود که کانال زایمان را مسدود کند که مممکن است بیمار دچار خون ریزی شدید شود و انجام سزارین الویت باشد. HPV می تواند در طول زایمان از مادر به جنین منتقل شود.

تریتا | پانسمان زخم | ضد عفونی زخمدرمان زگیل تناسلی

هیچ استاندارد طلایی برای درمان زگیل وجود ندارد. زنان مبتلا به زگیل های تناسلی و مقعدی باید از نظر سرطان دهانه رحم بر اساس دستورالعمل ها غربالگر شوند. در حال حاضر روش های درمانی موجود شامل ایمی کیمود، پدوفیلین، پدوفیلوکس، تری کلرواستیک اسید، سینکاتچینز  و کرایوتراپی می باشد که پدوفیلین و کرایوتراپی شایع ترین درمان های مورد استفاده هستند.

مطالعات زیادی اثر بخشی پلی هگزانید (PHMB) را بر HPV تایید کرده اند بنابراین می توانید به عنوان درمان مکمل و افزایش سرعت بهبود زگیل های تناسلی از اسپری طباسپت که حاوی پلی هگزانید و سورفکتانت بتائین می باشد استفاده کنید.

همچنین ببینید: چرا زخم من خوب نمیشه؟

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *