پانسمان نوین زخم

پانسمان طباسپت

پانسمان نوین

پانسمان نوین زخم، با پیشرفت علم و تکنولوژی ایده‌ای خلاقانه برای درمان انواع زخم‌های حاد و مزمن، عفونی و یا غیرعفونی با استفاده از انواع پانسمان‌های نوین زخم به وجود آمد. این پانسمان‌ها با ماهیت کنترل ترشحات و حفظ رطوبت زخم به‌عنوان یک پوشش محافظتی برای درمان انواع زخم کاربرد دارند و از بهترین محصولات زخم به شمار می‌آیند که ما در این مقاله به بررسی این نوع از محصولات زخم می‌پردازیم.

دبرید زخم در شرکت تریتا

تاثیر پانسمان نوین زخم در بهبودی زخم‌ها

پانسمان‌های نوین زخم برای تسریع بهبودی زخم‌ها بسیار مؤثر هستند و محیط مناسبی برای زخم مهیا می‌کنند. این پانسمان‌ها از پوست اطراف زخم محافظت می‌کنند و نقش محافظ را دارند. طراحی و ساختار خاص پانسمان‌های نوین و ترکیبات به کار رفته در آن‌ها مزایای درمانی بسیاری دارد. این نوع پانسمان‌ها تنها به صورت بانداژ و گاز نیستند بلکه به شکل‌های مختلف مثل محلول‌های آنتی سپتیک، پودر، ژل و پدهای ورقه‌ای برای مصارف خاصی به کار برده می‌شوند. بنابراین با توجه به شرایط بیمار و نوع زخم از انواع پانسمان‌های نوین می‌توان استفاده کرد.

هدف استفاده از پانسمان نوین زخم

مهم‌ترین هدف استفاده از پانسمان نوین زخم ایجاد یک محیط مناسب برای بهبود زخم‌ها است. انتخاب درست یک پانسمان بعد از ارزیابی شرایط بیمار و نوع زخم او بسیار مهم است چون پانسمان یک پوشش یا ماده‌ای است که در تماس کامل با زخم قرار می‌گیرد تا از زخم محافظت کند. این پانسمان‌ها باید باعث راحتی و آسایش بیمار شوند، از زخم و اطراف پوست زخم محافظت کنند و اگزودا و ترشحات داخلی زخم را جذب کرده و از بوی بد و خون‌ریزی آن جلوگیری کنند و در نهایت منجر به تسریع روند درمان زخم شوند.

پانسمان نوین

ویژگی‌های پانسمان نوین

مهم‎‌ترین ویژگی‌­های پانسمان نوین زخم ایجاد محیط مرطوب و ایده‌آل برای زخم به همراه تبادل گازهای اکسیژن و دی‌اکسید کربن، جلوگیری از ورود میکروب‌ها و مواد آلوده به بستر زخم هستند. این پانسمان‌ها بدون ایجاد هیچ گونه حساسیت و آلرژی، زخم‌ها را از نیروهای فشاری، سایشی و مکانیکی محافظت می­‌کنند‌. این پانسمان­‌ها دارای تنوع شکل و اندازه برای استفاده در نقاط مختلف بدن هستند و استفاده از آن‌­ها بسیار راحت، ساده و بی‌خطر است.

مزایای استفاده از پانسمان نوین

پانسمان نوین زخم استریل هستند و با تسهیل دبریدمان زخم باعث کاهش درد و آسیب به پوست می‌شوند. همچنین با ایجاد رطوبت بهینه در بستر زخم و جذب ترشحات اضافی زخم باعث تسریع روند بهبودی زخم می‌شوند و احتمال ایجاد اسکار را کاهش می‌دهند. پانسمان‌های نوین زخم در اشکال و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند که سبب راحتی به هنگام استفاده و تعویض آن­‌ها و در نهایت سبب افزایش جریان خون در زخم و کاهش التهاب زخم می‌شوند.

نکات مهم در استفاده از پانسمان‌های نوین زخم

از این پانسمان‌ها با توجه به دستور پزشک و راهنمای پانسمان درون جعبه و طبق دستورالعمل استفاده کنید. پانسمان نوین زخم فقط برای استفاده روی پوست و به عنوان یک داروی موضعی است. قبل از استفاده از آن‌ها حتماً محل زخم و اطراف زخم را به طور کامل تمیز کنید. این پانسمان‌ها باید در جای خشک و به دور از گرما نگه‌داری شوند و در صورتی که پس از استفاده علائم آلرژیک، خارش و یا قرمزی را روی پوست خود مشاهده کردید حتما با پزشکتان مشورت کنید.

همچنین ببینید: زخم بستر و استفاده از محصولات زخم تریتا برای درمان

مواد تشکیل دهنده پانسمان نوین زخم

مواد تشکیل دهنده این پانسمان‌ها شامل ترکیبات زیر است:

  • کلاژن: تسهیل دبریدمان زخم، مدیریت اگزودای زخم، افزایش رگ‎زایی، ایجاد بافت جدید و تسریع اپیتلیزاسیون

کلاژن چیست؟

پانسمان زخم

کلاژن فراوان‌ترین پروتئین در بدن است. نقش کلاژن در ترمیم زخم جذب سلول‌های فیبروبلاست و تحریک رسوب کلاژن جدید به بستر زخم است. در زخم‌های مزمن آنزیم‌های ماتریکس متالوپروتئیناز (MMPs) به‌عنوان عامل اصلی تخریب ماتریکس خارج سلولی (ECM) بیش از حد تشکیل می‌شوند که روند طبیعی بهبود زخم را مختل می‌کنند. پانسمان‌های کلاژنی با اتصال به آنزیم‌های ماتریکس متالوپروتئیناز اضافی موجود در ماتریکس خارج سلولی (ECM) آن‌ها را غیرفعال می‌کنند. در برخی از تکنولوژی‌های جدید، پانسمان‌های کلاژنی با مواد منحصر به فرد دیگری نظیر نقره، پلی هگزامتیلن بیگوانید (PHMB)، آلژینات و کربوکسی متیل سلولز (CMC) ترکیب شده است که اثرگذاری قابل توجهی در درمان انواع زخم‌ها دارند.

  • پلی هگزامتلین بیگوانید(PHMB):اثر ضد میکروبی، زیست سازگار، تسهیل دبریدمان زخم و تسریع اپیتلیزاسیون
  • ذرات و یون نقره: اثر ضد میکروبی و ضدعفونی کننده و رفع بوی بد زخم
  • آلژینات کلسیم: قدرت بالای جذب ترشحات زخم، رطوبت بخشی
  • کربوکسی متیل سلولز(CMC) :حفظ رطوبت زخم، تسریع تشکیل و رشد بافت گرانوله، کاهش ایجاد اسکار

انواع پانسمان‌های نوین زخم

پانسمان نوین زخم دارای انواع مختلفی هستند که ترکیبات ویژه آن باعث شده است که اثر قابل توجهی در درمان طیف وسیعی از زخم‌ها داشته باشد. این نوع محصولات زخم برای درمان انواع زخم‌ها مانند زخم‌های حاد و مزمن، زخم بستر، سوختگی‌ها و زخم پای دیابتی کاربرد دارد که شامل این پانسمان‌ها هستند:

پانسمان محلول آنتی سپتیک

اولین مرحله در درمان زخم آماده سازی بستر زخم است. پیشگیری، شستشو و پاکسازی زخم از آلودگی‌­ها با استفاده از محلول­‌های ضدعفونی کننده پایه آبی حاوی ماده آنتی میکروبیال پلی ‌هگزانید (PHMB) انجام می‌­شود. همچنین استفاده از این نوع پانسمان به جداسازی راحت‌تر و بهتر میکروارگانیسم­‌ها از سطح زخم کمک می‌کند و نقش به‌‎سزایی در پاکسازی زخم از بیوفیلم دارد. محلول آنتی سپتیک طباسپت یکی از محصولات زخم شرکت تریتا در این دسته است.

پانسمان نوین زخم

پانسمان هیدروژل

یکی از انواع پانسمان نوین زخم پانسمان هیدروژلی است که حاوی ترکیباتی نظیر سلولز و PHMB است که جهت جلوگیری از تشکیل بیوفیلم و تخریب آن در صورت حضور در محیط استفاده می‌شود. همچنین این نوع پانسمان می‌تواند محیطی مرطوب برای زخم‌ها ایجاد کند و باعث بهبود زخم شود. پانسمان هیدروژل برای درمان طیف وسیعی از زخم‌ها نظیر زخم‌های پس از جراحی، سطح بخیه‌های جراحی، زخم‌های ناشی از تروما، زخم‌های دیابت و بستر، سوختگی‌ها، زخم‌های شیمیایی (اسید و باز) و سوختگی ناشی از لیزر استفاده می‌شود. این نوع پانسمان به عنوان ایده‌آل‌ترین ترکیب برای آماده‌سازی بستر زخم است که ژل ایکس یکی از محصولات زخم شرکت تریتا در این دسته است.

پانسمان گرانول کلاژنی

این پانسمان‌ها حاوی ترکیباتی از قبیل کلاژن و آلژینات هستند که مناسب پر کردن و درمان زخم‌های حفره‌ای و عمیق هستند و سبب افزایش سرعت گرانولاسیون می‌شوند. عملکرد پانسمان گرانول کلاژن بدین صورت است که به دلیل ماهیت جاذب، اگزودا و ترشحات زخم را جذب می‌کند و به فرم ژل در می‌آید. همچنین مدت زمان بهبودی زخم را کاهش می‌دهد و به بسته شدن زخم کمک می‌کند. این نوع از پانسمان نوین زخم یکی از معتبرترین محصولات زخم شرکت تریتا است و با دو نوع طباگرن و طباگرن پلاس نقره برای درمان زخم­‌های حفره‌ای و عمیق غیر عفونی و یا عفونی ارائه شده است.

پانسمان ماتریکس کلاژن

این نوع پانسمان ساختاری شبیه به پوست انسان دارد که به وسیله مواد به کار رفته در ساختار پانسمان از قبیل کلاژن و همچنین مدیریت رطوبت و شباهت به ماتریکس خارج سلولی، منجر به تسریع روند درمان زخم‌های سطحی و نیمه عمیق می‌شود. نوع دیگری از این پانسمان‌ها علاوه بر کلاژن حاوی نانوذرات کریستالی نقره هستند که اثرات آنتی‌میکروبیال منحصر به فردی در درمان زخم‌های سطحی و نیمه عمیق عفونی دارند. علاوه بر این، پانسمان ماتریکس کلاژن حاوی نانوذرات طلا اثرات آنتی اکسیدانی فوق العاده‌ای به ویژه در درمان سوختگی‌ها نشان داده است. سه نوع پانسمان توصیف شده از محصولات زخم شرکت تریتا در این دسته هستند.

خدمات شرکت تریتا در زمینه پانسمان های نوین زخم

شرکت تریتا سابقه درخشان فعالیت در زمینه محصولات زخم را دارا است که با استفاده از متخصصین و کارشناسان زخم خدمات بسیار زیادی در زمینه پانسمان نوین زخم انجام داده است. این خدمات شامل مشاوره زخم‌­ها، درمان زخم در منزل و غیره هستند که توسط افراد حرفه‌­ای با بهترین نحو ممکن انجام می‌­شوند. شما می‌­توانید با مشاهده سایت محصولات تریتا انواع محصولات این شرکت را مشاهده نمایید.

پانسمان نوین زخم | پانسمان نیون | پانسمان زخم

تست aging برای پانسمان های زخم

تست aging بنابر درخواست های مربوطه بر حسب نیاز و عواملی که به آنها اطلاق می شود برای برخی از محصولات صورت میگیرد و نتیجه به سازمان های دخیل در این امر ارجاع داده می شود.

سخن پایانی

پانسمان نوین زخم یکی از جدیدترین روش‌­ها برای ترمیم انواع زخم‌­های سطحی و عمیق است که برای تسریع ترمیم زخم‌­ها از این پانسمان­‌ها استفاده می­‌شود. به همین منظور شما می­‌توانید با شرکت تریتا ارتباط برقرار کرده و از نحوه سفارش محصولات زخم اطلاع حاصل کنید.

تریتا | ارائه دهنده محصولات پیشرفته ترمیم زخم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *