نکات مهم مراقبت از زخم جراحی بینی

مراقبت از زخم جراحی بینی

مراقبت از زخم جراحی بینی

جراحی بینی موجب بهبود تعادل اعضای صورت می‌شود و به افراد حس زیبایی و اعتماد به نفس خوبی می‌دهد. جراحی بینی مانند بسیاری از جراحی‌های دیگر ممکن است عوارض و خطراتی به همراه داشته باشد. افرادی که ریسک انجام جراحی را می‌پذیرند ، باید با خطرات و عوارض احتمالی آن آشنایی داشته باشند.

حداقل سن مجاز عمل بینی برای خانم‌ها 16 سال و برای آقایان 17 سال می‌باشد. در این عمل جراحی امکان باریک شدن استخوان بینی ، تغییر اندازه حفره‌های بینی ، صاف شدن بینی ، تغییر شکل نوک بینی و تغییر زاویه بین بینی و لب بالا فراهم می‌شود.

برش‌هایی که جهت انجام جراحی زده می‌شود ، می‌تواند داخل بینی و یا روی بینی زده شود و معمولاً این برش‌ها غیرقابل تشخیص می‌باشند. زخم جراحی بینی بسیار کوچک می‌باشد و پس از گذشت مدتی بهبود پیدا می‌کند.

تکنیک‌های عمل بینی

دو روش برای عمل بینی استفاده می‌شود.

 

مراقبت از زخم جراحی بینی عمل بینی بسته

این روش جراحی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش تمامی برش‌های عمل از داخل زده می‌شود و زخم‌ها داخلی می‌باشند. برش‌ها در این تکنیک محو هستند. عمل بینی تکنیک بسته ، به گونه‌ای می‌باشد که پزشک می‌تواند به قسمت‌های مختلف بینی دسترسی داشته باشد.

مراقبت از زخم جراحی بینی عمل بینی باز

در این نوع جراحی بینی ، دسترسی کامل‌تری به غضروف و استخوان‌های بینی برای پزشک فراهم می‌شود. آثار زخم جراحی بینی در این روش کمی مشخص می‌باشد. البته این جای زخم و اثر بسیار کم می‌باشد. در عمل باز ، غضروف بین دو بینی برش زده می‌شود و پوست از نوک بینی بلند شده و شکل دهی غضروف انجام می‌شود.

پانسمان بینی در مراقبت از زخم جراحی بینی

به منظور حفظ تغییرات ایجاد شده در ساختار بینی یک اسپلینت روی بینی قرار می‌دهند. مقداری گاز استریل وارد حفره‌های بینی کرده تا خونریزی سریعتر متوقف شود. این گازها پس از چندین روز برداشته خواهند شد. به اسپلینت و گاز استریل زیر بینی ، پانسمان بینی گفته می‌شود. اسپلینت بینی را به مدت هفت روز دست نزنید ، اما گاز استریل‌ها را می‌توانید 6 ساعتی یکبار خودتان تعویض نمایید.

قبلاً برای بینی از پانسمان‌های حجیم مانند تامپون بینی استفاده می‌کردند که کمی آزاردهنده بود. امروزه دیگر نیازی به استفاده از تامپون‌ها نمی‌باشد. برخی پزشکان برای ممانعت از خروج ترشحات از یک پانسمان کوچک که مینی تامپون است ، استفاده می‌کنند. مینی تامپون‌ها موجب بهبود سریعتر زخم‌ها می‌شوند.

اقدامات لازم برای مراقبت از زخم جراحی بینی

برای درمان زخم ناشی از جراحی بینی به گونه‌ای که کمترین آثار زخم باقی بماند و ترمیم بافت‌های پوست سریعتر انجام شود ، باید اقدامات مهم جهت مراقبت از زخم جراحی بینی زیر را انجام دهید.

زخم جراحی باید مرتب معاینه شود و از لحاظ عدم عفونت زخم بررسی و کنترل شود.

اگر با خونریزی بسیار کم در کنار پانسمان‌ها مواجه شدید نگران نباشید که طبیعی می‌باشد. فقط در صورتی که پانسمان‌ها کاملاً خونی شدند ، باید به تعویض پانسمان اقدام نمود.

از استفاده از کمپرس سرد برای کاهش درد و التهاب بینی ، اجتناب کنید.

حدالامکان در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرید.

به مدت یک الی دو ماه از ورزش‌های آبی مانند شنا پرهیز کنید.

برای درمان زخم جراحی بینی ، باید آنتی‌بیوتیک و سایر داروهای تجویزی از سوی پزشک را سر وقت مصرف نمایید.

با دستور پزشک برای درمان زخم روی بینی ، ترشحات و دلمه‌های روی بینی را با سرم‌های مخصوص شستشو به آرامی و با دقت فراوان تمیز کنید.

شستن صورت در روزهای ابتدایی پس از عمل ، به طوری که پانسمان زخم خیس نشود اشکالی ندارد.

مش به کار رفته در بینی پس از چندین روز خارج می‌شود.

از شستشوی داخل بینی به مدت دو هفته خودداری کنید.

برای درمان زخم جراحی بینی به منظور باقی نماندن جای بخیه و زخم ، پس از گذشت چندین هفته می توانید با نظر پزشک از کرم‌ها ، لوسیون‌ها و سایر محصولات زخم که مخصوص از بین بردن اسکار هستند ، استفاده نمایید.

همچنین ببینید: مراقبت های مهم از زخم جهت بهبود سریع

استفاده از مواد آرایشی پس از عمل بینی بلامانع است ؟

پس از جراحی بینی ، بهتر است به مدت یک هفته از مواد آرایشی به ویژه در اطراف بینی ، استفاده نشود. پس از گذشت یک هفته می توان از لوازم آرایشی به گونه‌ای که روی زخم جراحی بینی را پوشش ندهند ، استفاده نمود.

استفاده از لنزهای آرایشی پس از عمل جراحی ، مشکلی ندارد.

از سشوار کردن با باد گرم به دلیل اینکه ممکن است پوست بینی گرم شود ، خودداری کنید.

به مدت چندین هفته از عینک‌های آفتابی و طبی به دلیل عدم قرارگیری روی استخوان بینی ، استفاده نکنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *