اسپری زخم | اسپری پاک سازی زخم | تمیز کردن زخم از میکروب ها

اسپری تمیز کننده زخم

اسپری زخم

اسپری زخم، زمانی که دست یا هر قسمت دیگر از بدن دچار زخم می شود، اولین و مهم ترین اقدام شستشو زخم با محلول مناسب است. روند شستشو زخم شامل استفاده از یک محلول موثر و غیر سمی جهت پیشگیری از عفونت، حذف بقایای سلولی، ترشحات زخم و مواد زائد حاصل از متابولیسم می‌باشد، تا محیطی مطلوب برای ترمیم زخم فراهم شود. فرآیند شستشو و تمیز کردن زخم می تواند آسیب بافتی ایجاد کند. شستشو و تمیز کردن زخم مستلزم انتخاب مواد و روش هایی است که آسیب های شیمیایی و فیزیکی به بافت زخم را به حداقل برساند و در عین حال آلودگی را از بین ببرد.

اسپری ترمیم کننده زخم 60 میلویژگی های اسپری زخم

اسپری زخم فاقد الکل است. به همین دلیل در هنگام مصرف هیچ گونه درد یا سوزشی ایجاد نمی کند. اسپری حاوی محلول شفاف است. اثر بخشی شستشو و تمیز کردن زخم تحت تاثیر نوع پمپ و پت اسپری در جهت رساندن محلول انتی سپتیک به زخم است.

ضروری است که پمپ مورد استفاده نیروی کافی برای از بین بردن مواد زائد و آلودگی‌ها را فراهم کند و در عین حال آسیب به زخم را به حداقل برساند. برای اینکه شستشو زخم موثر باشد، نیروی ایجاد شده توسط اسپری باید بیشتر از نیروهای چسبندگی باشد که باکتری ها و مواد زائد را در سطح زخم نگه می دارد.

فشار 5 تا 15 psi  موثرترین و ایمن ترین فشار برای شستشو زخم است که باید در یک اسپری رعایت شود. در مقایسه با سرم شستشو اسپری زخم حاوی سورفکتانت هستند که باعث کاهشش کشش سطحی بین میکروارگانیسم ها می شوند. فرمولاسیون عامل آنتی میکروبیال اسپری باید به نحوی باشد که علاوه بر اثر بخشی بر میکروارگانیسم ها و کاهش بار باکتریایی، به سلول های زاینده و فاکتور های رشد موثر در ترمیم زخم آسیب وارد نکند.

موارد استفاده اسپری زخم:

اسپری زخم حاوی ترکیبات آنتی میکروبیال می باشند که در روند پاکسازی و بهبود انواع زخم ها کاربرد دارند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. انواع زخم های حاد مانند: بریدگی، خراش ، ساییدگی، پاره‌شدگی، سوراخ شدگی و…
 2. انواع سوختگی
 3. زخم های جراحی
 4. زخم های آلوده یا عفونی
 5. زخم های مزمن از جمله: زخم پای دیابتی، زخم عروقی، زخم فشاری ( بستر)

اسپری تمیز کننده زخم از عفونت و جلوگیری از عفونت زخمنحوه استفاده از اسپری زخم، اسپری ضد عفونی کننده زخم

از فاصله 5 تا 10 سانتی متر روی ناحیه زخم اسپری کنید. شستشو زخم از مرکز به خارج و از بالا به پایین به صورت دورانی انجام شود. روی زخم را به آرامی با گاز استریل کمی خشک کنید. سپس باید نواحی اطراف زخم را با گاز استریل و یا تمیز به آرامی خشک کنید. سپس باید از زخم خود در برابر عوامل خارجی مانند خاک و میکروارگانیسم ها محافظت کنید تا اختلالی در روند بهبود زخم ایجاد نشود.

زخم را با پانسمان مناسب بپوشانید. باید توجه داشته باشید که نوع پانسمان انتخابی شما برای ترمیم و محافظت از زخم با توجه به شرایط آن متفاوت است.

چرا باید از اسپری زخم استفاده کنیم؟

تنها یک زخم تمیز درمان می شود. در صورتی که زخم به طور کامل تمیز و پاکسازی نشود، محل زخم مکانی مناسب برای تجمع آلودگی ها خواهد شد و مورد هجوم باکتری ها قرار می گیرد و باکتری ها شروع به تکثیر و تشکیل کلونی می کنند که باعث ایجاد عفونت و تاخیر در روند بهبود زخم خواهد شد. اسپری ها حاوی مواد آنتی میکروبیال هستند که برای درمان عفونت در موضع زخم نیز کاربرد دارند.

اسپری ترمیم کننده زخم:

طباسپت حاوی ترکیبات قدرتمند آنتی میکروبیال همچون پلی هگزانید (PHMB) و سورفکتانت بتائین می باشد. PHMB موجود در محلول به واسطه دو ویژگی منحصر به فرد اثرآنتی‌میکروبیال وسیع الطیف و زیست سازگار بودن و بتائین که نوعی سورفکتانت است باعث جداسازی راحت تر و بهتر میکروارگانیسم ها از سطح زخم می شود. بر اساس آخریت گایدلاین جهانی درمان زخم در زمینه پیشگیری و درمان عفونت پلی هگزانید به عنوان ترکیب ایده آل و انتخاب اول معرفی شده است.

تریتا | پانسمان زخم | ضد عفونی زخمزمینه کاربرد اسپری پاک سازی کننده زخم از عفونت:

اسپری طباسپت، اسپری پاک سازی کننده زخم از عفونت در انواع زخم های حاد و مزمن از جمله:

 1. زخم های دیابتی
 2. زخم های فشاری
 3. انواع سوختگی
 4. زخم های جراحی
 5. گزش حشرات
 6. ناحیه استومی
 7. محل قرارگیری انواع کاتتر ها

قابل استفاده  می باشد.

ویژگی های اسپری طباسپت، تمیز کننده زخم:

 1. اثرآنتی میکروبیال وسیع الطیف
 2. عدم ایجاد مقاومت باکتریایی
 3. زیست سازگار
 4. اثر بر باکتری های مقاوم به درمان
 5. قابل استفاده با پانسمان های مختلف

همچنین ببینید: مراقبت های زخم و اطراف زخم

کلام آخر

کاربرد اسپری زخم روشی بدون درد و موثر در پاکسازی زخم ها از آلودگی و باکتری ها است. از این رو از عفونت در ناحیه زخم جلوگیری خواهد کرد و در روند درمان زخم ها نیز نقش قابل توجهی دارند. اسپری ها متناسب با پوست تولید می شوند به همین دلیل هیچ گونه عوارض جانبی مانند خشکی یا حساسیت پوستی به همراه نخواهند داشت. تمامی این ویژگی ها در کنار یکدیگر منجر به محبوبیت استفاده از این اسپری ها شده است.

تنها نکته ای که در مصرف این اسپری ها باید به یاد داشته باشید، نحوه استفاده از آن ها است. قبل از مصرف اسپری دستورالعمل های درج شده بر بسته بندی آن را به دقت مطالعه کنید. سپس طبق دستور نوشته شده روی بسته بندی آن اقدام به استفاده از این اسپری ها کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *